2022. március 6., vasárnap
Széles és keskeny út
„Menjetek be a szoros kapun. Mert tágas az a kapu és széles az az út, a mely a veszedelemre visz, és sokan vannak, a kik azon járnak. Mert szoros az a kapu és keskeny az az út, a mely az életre visz, és kevesen vannak, a kik megtalálják azt.”
Máté evangéliuma 7:13-14.
Jézus Krisztus a Máté evangéliumában a hegyi beszédben foglalja össze a gondolatait arról, hogy hogyan élje egy tanítvány az életét, milyen legyen az Isten és ember, és ember-ember közötti kapcsolat. A hegyi beszéd arról szól: Jézus Krisztus hogyan szeretné élni az emberben az életét. Milyen az, amikor valaki Jézus Krisztusra, a kősziklára építi az életét?
Ez ennek a néhány résznek a legfontosabb üzenete: „Valaki azért hallja én tőlem e beszédeket, és megcselekszi azokat, hasonlítom azt a bölcs emberhez, a ki a kősziklára építette az ő házát: És ömlött az eső, és eljött az árvíz, és fújtak a szelek, és beleütköztek abba a házba; de nem dőlt össze: mert a kősziklára építtetett.”
Máté 7:24-25.
Az igénk egy felszólítással kezdődik: Menjetek be a szoros kapun! Hogyan tudunk bemenni a szoros kapun? Tegyük le a hitetlenségünket, a minket akadályozó bűnt! Máshol kér minket az Úr: „…Krisztusért kérünk, béküljetek meg Istennel! Mert azt, aki nem ismert bűnt, bűnné tette érettünk, hogy mi Isten igazsága legyünk őbenne.”
II. Korintus 5:20
A mostani igénk témája a széles út és a keskeny út: itt két teljesen különböző utat látunk, ahol a széles út a veszedelembe visz, míg a keskeny út az életre. Erre a keskeny útra előszőr be kell lépni: kire utal ez a kapu? Egyértelműen Jézus Krisztusra: „Én vagyok a juhok ajtaja” mondja az Úr Jézus a János evangéliumában. „Aki ezen bemegy, legelőt talál és bőségben élhet” (János 10:9).
De mi a különbség a két út között? Egyszer diákokkal Erdélyben, a nagyon szép Torockó nevű településen voltam. A falu egy sziklás hegy (a Székelykő) tövében van, amit a kirándulás során az osztályommal megmásztunk. Lefelé viszont két út vezetett: egy széles és egy keskeny út. Sajnos én az utóbbit választottam, aminek egy eltévedés lett a vége. A keskeny, nehezen járható ösvény a faluba vitt volna le, míg a széles, könnyen járható út a hegy másik oldalára vezetett, ami távol volt a célunktól. Idegesség, sok diáknál pánik, zűrzavar lett a vége, és csak nagyon nehezen jutottunk vissza a szállásunkra. A hegy megmászása előtt gondoltam arra, hogy kellene egy tapasztalt vezető, de aztán úgy döntöttem (mivel már korábban voltam fent), hogy megbirkózom a feladattal. De nem így lett, és nem vagyok büszke az idegességemre, ingerültségemre, amit a diákok is megtapasztaltak, és évek múlva is emlegettek.
Ilyen a széles út: veszedelemre, tévútra, romlásba visz. Sokszor kerülhettek döntéshelyzetbe az iskolában is: menjek együtt az osztálytársakkal, csináljam én is a rosszat, menjek szembe Isten igéjével, és így a széles, könnyűnek látszó utat kövessem. A következménye a rossz lelkiismeret, és szomorúság lesz. Ne törekedjetek népszerűségre, hanem igyekezzetek az Igének, a szülők tanácsának engedni, és akkor nem tévedtek el! Mint, ahogy én is jobban jártam volna, ha keresek egy tapasztalt vezetőt, és így nem tévedtem volna el. A Ti „vezetőtök” Isten igéje, a Szülők tanácsa, akik Titeket a keskeny útra szeretnének terelni. A keskeny úton járás sokszor népszerűtlen, de hosszú távon ez visz az életre, ez ad jó lelkiismeretet, békességet.
Jézus Krisztus is a keskeny, sőt a legkeskenyebb utat választotta: önként tette le az életét, akaratát, hagyta ott a gazdagságot, hogy nekünk ne kelljen a széles úton járni. Egyetlen feladatunk lehet: Őt követni ezen a keskeny úton, ami az életre visz és nem a veszedelembe! Ebben a legtöbb tanácsot és útmutatást Isten Igéje, az Ő szava adhat.
Ebben áldjon meg minket az Úr!
Végezetül énekeljük el az Isten igéjéről szóló ének első versszakát:
„Hozzád jövünk, Uram, ó segíts,
Ne szóljon Igéd hiába! :/:
A szívünk oly sötét, ó segíts,
Élessze Igéd világa.
Áldd meg, ó Uram, ez énekünk,
Legyen jobban Tiéd életünk,
Ne szóljon Igéd hiába,
Ne szóljon Igéd hiába!”
Ámen
2022. március 6. Uherkovich Zoltán